Zmieni się organizacja prowadzenia rachunkowości w budżetówce
Gminy będą mogły organizować wspólną obsługę administracyjną i finansową podległych im jednostek. Przepisy dotyczące powierzenia jednostkom obsługującym obowiązków z zakresu rachunkowości w całości budzą wątpliwości.
Od 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać przepisy ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r. poz. 1045), na mocy których gminy, powiaty i województwa będą mogły organizować i prowadzić wspólną obsługę w szczególności administracyjną, finansową i organizacyjną. Problemy z interpretacją nowych przepisów przedstawimy na przykładzie nowelizacji ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2013 r. poz. 594, ze zm.), ale dotyczą one także analogicznych zmian wprowadzonych do ustaw o samorządzie powiatowym i o samorządzie wojewódzkim.
Jak wynika z mającego obowiązywać od przyszłego roku art. 10a ustawy o samorządzie gminnym, gmina może zapewnić wspólną obsługę:
1) jednostkom organizacyjnym gminy mniemającym osobowości prawnej,
2) gminnym instytucjom kultury,
3) innym gminnym osobom prawnym zaliczanym do sektora finansów publicznych z wyłączeniem przedsiębiorstw, instytutów badawczych, banków i spółek prawa handlowego .
Duży stopień uogólnienia
Z kolei wprowadzony do tej ustawy art. 10b przewiduje, że wspólną obsługę mogą prowadzić: urząd gminy, inna jednostka organizacyjna gminy, jednostka organizacyjna związku międzygminnego albo jednostka organizacyjna związku powiatowo-gminnego. Nowe przepisy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta