Zwrot kosztów sądowych nie zwiększa podstawy opodatkowania
Kancelaria nie zapłaci podatku od zwróconych przez klientów wydatków poniesionych w ich imieniu i na ich rzecz. Pod warunkiem że zadba o odpowiednie udokumentowanie tych opłat.
Kancelaria prawnicza (podatnik VAT czynny) świadczy usługi prawne na rzecz osób prawnych i fizycznych. Zawiera z klientami umowy o kompleksową obsługę prawną, a także umowy z indywidualnymi usługobiorcami o całościowe załatwienie konkretnej sprawy sądowej. Kancelaria ponosi koszty, takie jak opłaty sądowe, w imieniu i na rzecz nabywców usług prawnych. Wydatki te nie są wliczane w cenę usługi prawnej, są płacone przez klientów dodatkowo, a ich zwrot przysługuje kancelarii niezależnie od wynagrodzenia za świadczone usługi. Dowodem poniesienia opłat w imieniu klientów są wyciągi z rachunku bankowego kancelarii oraz sporządzane przez nią szczegółowe zestawienia, z których wynika, kiedy, na czyją rzecz i z czyją sprawą te opłaty są związane. Czy otrzymany zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rachunek klientów wchodzi w skład podstawy opodatkowania VAT świadczonych usług prawniczych? – pyta czytelnik.
Podstawa opodatkowania VAT nie obejmuje kwot otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku (art. 29a ust. 7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta