Przewodnik dla osoby niewidomej z ulgą podatkową
Przedsiębiorca ma prawo pomniejszyć swój przychód o wydatki na opłacenie przewodników dla będących na jego utrzymaniu osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa. Rocznie może uwzględnić z tego tytułu 2280 zł.
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Mam na utrzymaniu niewidomą żonę (ma I grupę inwalidzką). Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej mogę odliczyć od dochodu wydatki poniesione na opłacenie przewodnika? – pyta czytelnik.
Podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu kwot m.in. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (zob. art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).
Wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesione w roku podatkowym (kalendarzowym) przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, podlegają odliczeniu od dochodu, a tym samym zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i sam podatek dochodowy.
Zapewnienie środków do życia
Podatnik odliczający wydatki rehabilitacyjne dotyczące osoby niepełnosprawnej będącej na jego utrzymaniu powinien wykazać, że faktycznie osoba niepełnosprawna jest na jego utrzymaniu. Przede wszystkim chodzi tu o taki stan, w którym podatnik zapewnia środki do życia, ponosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta