Należności za cudze słowo czasami trzeba opodatkować
Twórcy przysługuje wynagrodzenie za rozpowszechnianie jego utworu poza zakresem dozwolonego użytku.
Pan Krzysztof jest właścicielem firmy szkoleniowej i jako trener prowadził szkolenie z prawa pracy i BHP na podstawie własnego, autorskiego skryptu szkoleniowego. W opracowanym skrypcie zamieścił krótki cytat o treści podatkowej z opracowania innego autora. Jednocześnie w trakcie wykładu wykorzystał obszerne fragmenty podręcznika innej autorki na temat opodatkowania przychodów z pracy. Autorka jest wydawcą własnej książki. Czy trener powinien zapłacić autorce wynagrodzenie i jak powinien je rozliczyć? – pyta czytelnik.
Prawo cytatu wynika z art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i daje możliwość korzystania w ograniczonym zakresie z fragmentów rozpowszechnionych dzieł innych autorów bez ich zgody, bez ich wiedzy oraz bez zapłaty im wynagrodzenia. Można także bez zapłaty wynagrodzenia przytaczać drobne utwory innych autorów w całości. Prawo korzystania z cudzych słów można stosować w związku z wyjaśnianiem, nauczaniem, analizą krytyczną lub prawami gatunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta