W jaki sposób rozliczyć sprzedaż towarów używanych
Często, gdy urządzenia wykorzystywane w firmie przestają być potrzebne, przedsiębiorca chce je sprzedać. Powinien wiedzieć, czy takie transakcje są opodatkowane, jaką stawkę zastosować i czy ciążą na nim jakieś obowiązki wobec fiskusa.
Decyduje przeznaczenie używanej maszyny
Prowadzę działalność zwolnioną przedmiotowo z VAT. Oprócz tego sporadycznie realizuję sprzedaż opodatkowaną (refakturowanie na rzecz pracowników kosztów rozmów telefonicznych itp.). W ubiegłym roku kupiłem specjalistyczną maszynę. Jest ona wykorzystywana tylko do działalności zwolnionej. VAT od zakupu ująłem w kosztach uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Planuję sprzedaż tej maszyny kontrahentowi. Czy mogę zastosować zwolnienie z VAT? Czy to, że towar kupiłem kilkanaście miesięcy temu (ponad rok), ma tutaj znaczenie?
Podatnik ma prawo do zastosowania stawki VAT zwolnionej. Fakt niewielkiej sprzedaży opodatkowanej 23-proc. stawką VAT nie ma w tym przypadku znaczenia. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłączenie dla celów działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Ustawa o VAT uzależnia prawo do zwolnienia transakcji zbycia używanego towaru od spełnienia dwóch przesłanek:
1) brak prawa do odliczenia VAT z tytułu nabycia,
2) wykorzystywanie towaru wyłącznie do działalności zwolnionej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta