Odpady zamienione w cenny surowiec
Dzięki dostępowi do odpadów z kazachskich elektrowni Cenospheres produkuje wykorzystywaną w wielu branżach mikrosferę – ultralekki wypełniacz.
maciej rudke
Cenospheres Trade & Engineering (CTE) to polska firma z kazachskim rodowodem, która z odpadów paleniskowych elektrowni i elektrociepłowni produkuje mikrosferę.
To ultralekki wypełniacz wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, np. w motoryzacji, budownictwie, lotnictwie. Używa się go również przy produkcji farb, lakierów, płuczki do szybów naftowych, materiałów ogniotrwałych i chemii budowlanej.
Cenne źródło
– Powstaje jako produkt uboczny spalania węgla w wysokich temperaturach. Ze względu na uwarunkowania prawne – brak regulacji ekologicznych i właściwości spalanego węgla – najlepsza mikrosfera powstaje w Kazachstanie i częściowo również w Rosji – mówi Jarosław Bronowski, prezes CTE.
Dlatego kluczową barierą wejścia na ten rynek jest właśnie dostęp do surowca. – Sam proces jej pozyskiwania nie jest kosztowny, jednak ograniczeniem jest liczba miejsc, w których powstaje mikrosfera dobrej jakości. Mikrosfera wraz z popiołem trafia do lagun osadczych przy elektrociepłowniach, następnie ze względu na lekkość unosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta