Cash pooling może wzbudzić zainteresowanie fiskusa
Sam fakt zawarcia umowy o wspólnym zarządzaniu płynnością finansową nie oznacza automatycznie, że nie może ona zostać zaklasyfikowana jako pożyczka. Tak uważa NSA.
Ostatnie orzeczenia NSA dotyczące tego zagadnienia pochodzą z 30 września 2015 r. Sąd wydał dwa istotne wyroki w zakresie przesłanek zastosowania przepisów o cienkiej kapitalizacji (art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 w zw. z art. 16 ust. 7b ustawy o CIT) do umowy cash poolingu (II FSK 2033/14 oraz II FSK 3137/14).
Oba rozstrzygnięcia dotyczyły spółek przystępujących do cash poolingu rzeczywistego (ang. zero-balancing cash pooling). Jest on zautomatyzowanym systemem zarządzania płynnością finansową, który charakteryzuje się tym, że dochodzi do fizycznego transferu środków między rachunkami uczestników systemu a rachunkami głównymi grupy. W rezultacie, w odniesieniu do każdego rachunku źródłowego wyliczane są odsetki należne od uczestników z tytułu sald ujemnych bądź należne uczestnikowi z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta