Operacje na instrumentach pochodnych są akcesoryjne do inwestycji
To, że spółka w zakresie swojej działalności gospodarczej jest podatnikiem VAT, nie oznacza, że jest nim na każdym innymi polu (np. w transakcjach typu IRS czy swap), na którym mogłaby mieć jakikolwiek kontakt z innym profesjonalnym podmiotem.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 listopada 2015 r. (III SA/Wa 3331/14).
Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. W prowadzonej działalności gospodarczej podjęła decyzję o emisji obligacji, w celu pozyskania finansowania na bieżącą działalność i realizację projektu modernizacji układów zasilania. Ze względu na oprocentowanie zadłużenia według zmiennej stopy procentowej spółka (zabezpieczając się przed ryzykiem zmiany stopy procentowej) zawarła z bankiem umowę, której przedmiotem były instrumenty pochodne: swap, opcje i IRS. Przedmiotem sporu stały się kwestie, czy spółka będzie występowała w charakterze podatnika VAT przy uzyskaniu dodatniego wyniku na transakcjach na instrumentach pochodnych oraz czy przy uznaniu, że spółka świadczy usługi zwolnione z VAT, konieczne będzie uwzględnienie obrotu z transakcji przy obliczaniu proporcji z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT. Spółka uznała, że bez względu na wynik transakcji finansowych jest nabywcą usługi od wyspecjalizowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta