Łatwiej, gdy najemca-dłużnik jest firmą
Co zrobić, gdy dłużnik zajmuje lokal, a nie płaci? Czy można go samemu wyprowadzić?
Rz: Jak szybko i skutecznie wyprowadzić małą firmę z pomieszczenia, które wynajmuje, ale nie płaci za nie czynszu?
Marcin Walczyński, radca prawny: Zacznijmy od tego, że z perspektywy prawnej skala prowadzonej przez najemcę działalności nie ma w zasadzie znaczenia. Jeżeli najemca będzie miał problemy płatnicze i nie będzie chciał wyprowadzić się z zajmowanego lokalu, sytuacja prawna wynajmującego będzie podobna niezależnie od wielkości firmy.
Natomiast to, czy firmę da się wyprowadzić z lokalu skutecznie i szybko, zależeć będzie od wielu czynników, przede wszystkim od treści zawartej umowy i zabezpieczeń ustanowionych przez najemcę.
Niepłacącego najemcę można wyrzucić na bruk?
Pojęcie eksmisji na bruk to pojęcie potoczne, które nie brzmi najlepiej. Ogólnie mówiąc, eksmisja na bruk polega na usunięciu najemcy z lokalu bez zapewnienia mu jednocześnie innego lokalu, do którego mógłby się przeprowadzić.
Przed eksmisją na bruk chronią przepisy o ochronie praw lokatorów. Firmy, nawet jednoosobowe, nie podlegają tej ochronie, dlatego w tym znaczeniu można je wyrzucić na bruk.
Czy to znaczy, że przed zawarciem umowy najmu należy upewnić się, że najemca jest przedsiębiorcą?
Z pewnością tak....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta