Kiedy interpretacja ochroni następcę
Spółka przejmująca ma prawo skorzystać z interpretacji indywidualnej prawa podatkowego wydanej na rzecz poprzednika prawnego tylko w przypadku i w zakresie, w jakim podmiot przekształcany się do niej zastosował.
Spółki prawa handlowego mogą podlegać różnym procesom zmieniającym ich strukturę korporacyjną, takich jak łączenie, podział i przekształcenie tych podmiotów. Zgodnie z art. 494 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) w przypadku połączenia spółek spółka przejmująca albo spółka nowo zawiązana wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. Na spółkę przejmującą albo spółkę nowo zawiązaną przechodzą więc w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej albo którejkolwiek ze spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi zawiera ograniczenia w tym przedmiocie. Przejście uprawnień ma miejsce również w przypadku przekształcenia spółki oraz jej podziału, z tym że w przypadku podziału na następcę prawnego przechodzą wyłącznie te uprawnienia, które dotyczą składników majątku spółki dzielonej zamieszczone w planie podziału....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta