Szef wycofa oświadczenie o podwyżce
Jeśli nowe warunki płacy już weszły w życie i podwładny pracuje zgodnie z nimi, powrót do poprzednich zasad wynagradzania musi nastąpić na mocy aneksu albo wypowiedzenia zmieniającego.
Dopuszczalność stosowania przepisów kodeksu cywilnego oznacza możliwość odwoływania oświadczeń woli pracodawcy lub pracownika. Skutki złożenia takiej rezygnacji są całkowicie różne. Zależą od tego, czy doszła ona do adresata.
Wariant 1. Zmiana na podstawie kodeksu pracy
Do podwyższenia wynagrodzenia dochodzi poprzez porozumienie zmieniające. Kodeks pracy wymaga, aby zmiana warunków umowy, a więc także pensji, miała formę pisemną (art. 29 § 4 k.p.).
W praktyce, zwłaszcza w niewielkich firmach, spisanie aneksu często poprzedzają ustne uzgodnienia czy pismo szefa o przyznaniu podwyżki. Z kolei do przeniesienia na inne stanowisko czy inne miejsce może dojść także poprzez porozumienie, czyli aneks. Jeżeli jednak etatowiec nie zgodzi się na to, pracodawcy pozostaje wypowiedzenie zmieniające. Oczywiście można po nie sięgnąć bez wcześniejszego proponowania aneksu.
Warunki zmienione porozumieniem obowiązują od terminu w nim ustalonego, a przy wypowiedzeniu zmieniającym – po upływie okresu wymówienia. Powrót do poprzednich warunków następuje na takich samych zasadach – a więc po porozumieniu albo wypowiedzeniu zmieniającym. W aneksie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta