Dla kogo gwarancja bankowa
Wniesienie wadium jest prawidłowe, jeżeli daje zamawiającemu możliwość skutecznego zrealizowania roszczeń w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających jego zatrzymanie. Jak to jest w przypadku konsorcjum?
Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej p.z.p.) z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawców, którzy nie wnieśli wadium do upływu terminu składania ofert, na przedłużony okres związania ofertą lub w terminie, o którym mowa w art. 46 ust. 3, albo nie zgodzili się na przedłużenie okresu związania ofertą.
Przepis nakłada na na zamawiającego obowiązek wykluczenia wykonawcy z postępowania, gdy brakuje:
- wniesienia wadium do upływu terminu składania ofert;
- wniesienia wadium na przedłużony okres związania ofertą;
- wniesienia wadium ponownie na wezwanie zamawiającego, kiedy wadium wykonawcy zwrócono, a w wyniku rozstrzygnięcia odwołania jego ofertę wybrano jako najkorzystniejszą;
- zgody na przedłużenie okresu związania ofertą.
Wadium jest zabezpieczeniem oferty wykonawcy, z którego zamawiający ma bezwarunkową możliwość skorzystania, gdy powstaną ustawowe przesłanki jego zatrzymania wskazane w art. 46 ust. 4a i 5 p.z.p. Najczęściej wybieraną przez wykonawców formą zabezpieczenia oferty jest gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa. Taka forma wybierana jest też przez wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie.
Komplikacje mogą się pojawić, gdy dokument gwarancji, wystawiony wyłącznie na zlecenie jednego członka konsorcjum, nie odnosi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta