Nieważność umowy sprzedaży wydzielonej działki
Jeżeli decyzja o podziale nieruchomości zawiera warunek, że przy zbywaniu wydzielonych działek zostaną ustanowione służebności drogowe zapewniające dostęp do drogi publicznej, umowa przeniesienia własności wydzielonej działki zawarta bez spełnienia tego warunku jest nieważna. Dotyczy to także sytuacji, gdy nie ma obowiązku uzyskania decyzji zatwierdzającej podział i dochodzi do zbycia wydzielonych działek.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w postanowieniu z 19 marca 2015 r., IV CSK 411/14.
Wnioskodawca wniósł o odłączenie z księgi wieczystej dwóch działek i założenie dla nich odrębnej księgi wieczystej, powołując się na umowę sprzedaży. Wniosek został oddalony. Sąd rejonowy stwierdził bowiem, że działki po ich odłączeniu nie będą posiadały dostępu do drogi publicznej. Podział taki, jako sprzeczny z art. 93 i 99 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.), nie jest dopuszczalny.
Sąd okręgowy oddalił apelację wnioskodawcy, podzielając stanowisko SR i powołując się m.in. na art. 93 ust. 3 u.g.n. Przepis ten zabrania podziału nieruchomości, jeżeli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej lub nie nastąpiło wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek gruntu albo ustanowienie dla tych działek innych służebności drogowych, jeżeli nie ma możliwości wydzielenia drogi wewnętrznej z nieruchomości objętej podziałem. W rozważanej sytuacji (działki objęte wnioskiem nie mają dostępu do drogi publicznej) ma zastosowanie art. 99 u.g.n., według którego podziału nieruchomości dokonuje się pod warunkiem, że przy zbywaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta