Kopalń nie stać na czternastkę
W spółkach węglowych rozpoczęła się batalia o wypłacenie załogom 14. pensji. Trzy największe firmy muszą wyłożyć na ten cel ponad 0,5 mld zł.
barbara oksińska
Ekstrawynagrodzenie, zwane 14. pensją, wypłacane jest polskim górnikom od lat – najczęściej w lutym. Wszelkie próby likwidacji tego przywileju zawsze napotykały ostry sprzeciw związków zawodowych. Obecnie, gdy spółki wydobywcze znalazły się w katastrofalnej sytuacji finansowej z powodu spadających cen węgla i wysokich kosztów produkcji, ich zarządy próbują wynegocjować chociażby przesunięcie terminu wypłaty tego dodatkowego wynagrodzenia. Tylko trzy największe spółki z branży: Kompania Węglowa, Jastrzębska Spółka Węglowa i Katowicki Holding Węglowy, muszą zebrać na ten cel w sumie ponad pół miliarda złotych.
Pensja z odsetkami
Porozumienie w sprawie 14. pensji podpisano właśnie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Reprezentatywne związki zawodowe zgodziły się na przesunięcie wypłaty ekstrawynagrodzenia z 15 lutego do maksymalnie 1 czerwca, pod warunkiem jednak, że pracodawca wypłaci ustawowe odsetki za każdy dzień opóźnienia. Koszt samej pensji bez odsetek to dla JSW wydatek rzędu 192 mln zł.
Co ciekawe, ustalono też, że wypłata czternastki za 2015 r. odbędzie się na takich samych zasadach co za rok 2014. Tymczasem w ubiegłym roku związki zgodziły się na uzależnienie wypłaty tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta