Jaka reprezentacja wspólnoty
W sprawie o ustalenie nieistnienia uchwały wspólnoty mieszkaniowej pozwana wspólnota mieszkaniowa nie może być reprezentowana przez jej jedynego członka zarządu będącego jednocześnie członkiem zarządu osoby prawnej, która zaskarżyła uchwałę. W takiej sytuacji wspólnotę mieszkaniową reprezentuje pełnomocnik powołany uchwałą właścicieli lokali.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 8 października 2015 r. (III CZP 57/15).
Sąd okręgowy oddalił powództwo spółki z o.o. przeciwko wspólnocie mieszkaniowej o ustalenie nieistnienia uchwały z 5 sierpnia 2013 r. o uzupełnieniu składu zarządu tej wspólnoty.
Sąd ustalił, że spółka jest jednym z członków pozwanej wspólnoty. Podczas zebrania właścicieli lokali przegłosowany został wniosek o uzupełnienie jednoosobowego dotychczas składu zarządu wspólnoty o osobę reprezentującą pozostałych pięciu właścicieli lokali. Uchwałą podjętą przy czterech głosach za i jednym głosie przeciw (oddanym przez spółkę) powołany został drugi członek zarządu wspólnoty.
Sąd okręgowy uznał, że powództwo spółki nie zasługuje na uwzględnienie, albowiem uchwała o poszerzeniu składu zarządu wspólnoty została podjęta w sposób zgodny z przepisami ustawy o własności lokali (u.w.l.), to jest większością głosów właścicieli lokali, i tym samym nie narusza żadnego przepisu prawa.
Powód wniósł apelację od wyroku. Przy jej rozpoznawaniu sąd apelacyjny powziął i przedstawił Sądowi Najwyższemu do rozstrzygnięcia następującą wątpliwość prawną: czy w sprawie o ustalenie nieistnienia uchwały wspólnoty mieszkaniowej wspólnota ta może być reprezentowana przez zarząd, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta