Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

NSA nie dostrzega praktyki gospodarczej. Niestety, tracą na tym firmy

18 stycznia 2016 | Podatki | Agnieszka Wasilewska-Semail
źródło: materiały prasowe

Jeśli przedsiębiorca korzysta z potrącenia przy rozliczeniu należności z faktur, to nie może skorzystać 
z przyspieszonego zwrotu VAT. Tak wynika z orzeczenia NSA. W tym przypadku znajdzie zastosowanie 60-dniowy termin.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dają przedsiębiorcom możliwość odzyskania VAT w ciągu 25 dni. To termin przyspieszony, bo regułą jest dokonywanie zwrotu przez fiskusa w ciągu 60 dni. Oczywiście, aby pieniądze odzyskać szybciej, trzeba spełnić pewne warunki, a mianowicie podatnik musi zapłacić za zakupy gotówką bądź przelewem za pośrednictwem rachunku bankowego. Problem w tym, że przepis ustawy o VAT – art. 87 ust. 6 pkt 1 – nie uwzględnia bardzo popularnej obecnie formy rozliczeń między przedsiębiorcami, jakim jest potrącenie.

Potrącenie w kodeksie cywilnym

Artykuł 498 kodeksu cywilnego przewiduje, że potrącenie możliwe jest, gdy dwie osoby są jednocześnie wobec siebie dłużnikami i wierzycielami, przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku, a wierzytelności te są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem. Potrącenie takie jest potrąceniem jednostronnym – ustawowym. W praktyce stosowane są również tzw. umowy kompensacyjne, w których strony w sposób bardziej dowolny mogą uregulować zasady wzajemnych potrąceń.

Przykład

Spółka A jest winna spółce B 1000 zł z tytułu pożyczki. Spółka B powinna zapłacić spółce A 2000 zł za najem maszyny. Spółka B decyduje się więc na potrącenie swojej wierzytelności z wierzytelnością spółki A. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10346

Wydanie: 10346

Spis treści
Zamów abonament