Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy można wcześniej i bez kary rozwiązać umowę najmu lokalu

18 stycznia 2016 | Nieruchomości | gb
źródło: materiały prasowe

Poradnik | Jeżeli umowa najmu była zawarta na czas określony, najemca nie może jej zerwać, ponieważ już nie zarabia.

Rz: Mała firma wynajmuje butik w galerii handlowej. Okazuje się jednak, że lokalną galerię odwiedza mało kupujących, więc najemca nie zarabia. Czy jest to powód do rozwiązania umowy najmu lokalu?

Anna Woźniakowska-Dębiec: Fakt, że prowadzona działalność gospodarcza nie przynosi oczekiwanych zysków, nie stanowi, co do zasady, podstawy wypowiedzenia umowy najmu przez najemcę.

Umowy, których przedmiotem jest wynajem powierzchni komercyjnych w galeriach handlowych, przeważnie zawierane są na czas oznaczony, obejmujący najczęściej pięć lat.

Najem na czas oznaczony jest tzw. stosunkiem trwałym, który nie może być wcześniej rozwiązany z woli jednej ze stron, o ile umowa nie przewiduje szczególnych uprawnień w tym zakresie.

Tym samym, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas określony, najemca nie może zakończyć stosunku najmu, ponieważ nie zarabia, czyli z przyczyn leżących po jego stronie. Chyba że takie uprawnienie zostało zastrzeżone na jego rzecz w umowie.

A czy w takiej sytuacji za wcześniejsze rozwiązanie umowy najemcy grożą kary umowne? Jakie kary są stosowane zazwyczaj w umowach?

W praktyce z rozwiązaniem umowy najmu powierzchni komercyjnej na czas określony – jeżeli umowa przewiduje prawo do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10346

Wydanie: 10346

Spis treści
Zamów abonament