Termin wyboru formy opodatkowania mija 20 stycznia
Podatnik, który spóźni się z zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego o zmianie sposobu płacenia PIT w 2016 r., będzie musiał się rozliczać na zasadach ogólnych, jeśli jest nowym przedsiębiorcą, lub stosować dotychczasowe zasady przy kontynuacji biznesu.
Każdy podatnik może wybrać formę opodatkowania w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Formularz, który umożliwia taki wybór i poinformowanie o nim urzędu skarbowego, to CEiDG-1. Jeżeli jednak podatnik zdecyduje się na zmianę formy opodatkowania, to do 20 stycznia musi o tym zawiadomić urząd skarbowy. Gdy natomiast nie chce zmieniać formy opodatkowania, nie musi o tym informować urzędu skarbowego.
Podatnik ma do wyboru:
- podatek liniowy,
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- kartę podatkową.
Może też oczywiście wybrać zasady ogólne, czyli rozliczanie się według progresywnej skali podatkowej, jeśli do tej pory rozliczał się według innych zasad.
Tylko pisemnie
Wybraną formę opodatkowania można zmienić do 20 stycznia roku podatkowego. Zawiadomienie takie musi mieć formę pisemną. Podatnik zawiadamia właściwy urząd skarbowy o rezygnacji z wybranej wcześniej formy opodatkowania lub składa w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowymPodatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą, składają oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1. Wybierając kartę podatkową, należy wypełnić PIT-16. W przypadku zmiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta