Handel bitcoinami to nie działalność naukowa
Zyski uzyskane z odpłatnego zbycia bitcoinów zarówno „wykopanych", jak i nabytych od osoby trzeciej to przychód z praw majątkowych.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 16 grudnia 2015 r. (I SA/Gd 1551/15).
Spór w sprawie dotyczył sposobu opodatkowania zysków ze sprzedaży wirtualnej waluty – tzw. bitcoinów. We wniosku o interpretację podatnik napisał, że podjął badania naukowe nad kryptowalutą bitcoin. Przy okazji „wykopywał" je, żeby poznać konstrukcję matematyczną tej kryptowaluty, w celach naukowo-badawczych, a nie dla osiągnięcia zysku.
Podatnik wyjaśnił, że jednostki bitcoin mogą zostać nabyte na dwa sposoby:
- poprzez „wykopywanie", czyli wyszukiwanie rozwiązań równania matematycznego przy użyciu sprzętu komputerowego o wysokiej mocy obliczeniowej, oraz
- poprzez nabycie od innego podmiotu.
Z wniosku wynikało, że bitcoin używany jest jako środek płatniczy w coraz szerszym zakresie, przede wszystkim przy zakupie usług elektronicznych.
Wnioskodawca zapytał, do którego źródła przychodów powinien zaliczyć środki pieniężne uzyskane ze zbycia jednostek bitcoin i jak ustalić koszty.
Po przeanalizowaniu sprawy fiskus stwierdził, że z wniosku nie wynika, aby wnioskodawca zbywał bitcoiny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta