Czy udzielenie licencji przez orkiestrę jest zwolnione z VAT
Przekazania upoważnienia do korzystania z utworu i rozporządzania nim nie można na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług traktować ani jako produkcji filmów i nagrań, ani jako usługi związanej z tego rodzaju działalnością.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 11 grudnia 2015 r. (I SA/Po 1417/15).
Sprawa dotyczyła sposobu rozliczania VAT przez instytucję artystyczną, jaką jest orkiestra. We wniosku o interpretację wskazała ona, że jest osobą prawną, instytucją artystyczną w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Powstała na mocy umowy o utworzeniu instytucji kultury zawartej pomiędzy województwem a radiem, w którego strukturze wcześniej się znajdowała.
W ramach swej działalności orkiestra prowadzi działalność kulturalną, świadcząc usługi na podstawie umowy z radiem. Zapytała, czy świadczona przez nią usługa udzielenia radiu wyłącznej, nieograniczonej czasowo i terytorialnie licencji jest usługą kulturalną zwolnioną VAT. Chodziło m.in. o licencje na korzystanie i rozporządzenie w całości lub części autorskimi prawami majątkowymi reżyserów oraz o prawa do rozpowszechniania imienia i nazwiska, wizerunku, podobizny artystów wykonawców wykorzystanych, a następnie utrwalonych w trakcie koncertu lub nagrania studyjnego, w nieograniczonej liczbie nadań i wielkości nakładów na określonych polach eksploatacji.
Orkiestra uważała, że ma prawo do zwolnienia, ale fiskus tego nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta