Trzeba pokombinować, by wydłużyć rodzicielski
Matka, która w czasie opieki nad dzieckiem chce wrócić do pracy, zyska ochronę przed zwolnieniem na maksymalnie 64 tygodnie.
Obowiązujące od 2 stycznia 2016 r. nowe przepisy w kodeksie pracy są bardzo korzystne dla pracowników, którzy niedawno stali się rodzicami. Te same regulacje mogą jednak przyprawić o ból głowy niejedną kadrową, której przyjdzie się zmierzyć z ich stosowaniem.
Przedłużenie przedłużenia
Chodzi o art. 182 [1f] kodeksu pracy, który w nowym brzmieniu przewiduje wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 do 64 tygodni na jedno dziecko i z 34 do 68 tygodni na dwójkę i więcej urodzonych przy jednym porodzie. Stanie się tak, jeśli pracownica zdecyduje się na częściowy powrót do pracy (maksymalnie na pół etatu). Pracodawca nie może odmówić uwzględnienia takiego wniosku. Przepisy jednak nie ułatwiają korzystania z nowego uprawnienia.
– Aby wykorzystać całość tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta