Czy wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji podlega VAT
Zobowiązanie się przez przedsiębiorcę za wynagrodzeniem do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej można uznać za usługę, ponieważ istnieje podmiot, który czerpie z tego tytułu korzyści.
Małgorzata Lehmann-Ziaja
W obrocie gospodarczym funkcjonuje praktyka zawierania umów opatrzonych klauzulą o zakazie konkurencji. Zakaz konkurencji może dotyczyć zarówno umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych. Z reguły podmiotowi, który zobowiązał się do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej, należy się z tego tytułu wynagrodzenie. Niniejszy artykuł porusza kwestię opodatkowania podatkiem od towarów i usług, wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika VAT w związku z obowiązującym go zakazem konkurencji.
Przez zakaz konkurencji należy rozumieć zobowiązanie do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej wobec dotychczasowego (lub obecnego) pracodawcy bądź też zleceniodawcy.
Przykład
Przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem (np. na podstawie kontraktu menedżerskiego) zazwyczaj zobowiązują się do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej wobec tego przedsiębiorstwa po rozwiązaniu umowy o zarządzanie. Na gruncie VAT można rozpatrywać takie działanie (polegające na powstrzymywaniu się od podejmowania działalności konkurencyjnej) jako usługę.
Działanie, ale także zaniechanie
Powstrzymanie się od określonego zachowania może powodować obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta