Zasady opodatkowania zależą od treści umowy
Sam fakt, że osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą, nie jest wystarczający, aby twierdzić, że przychód z tytułu zawartego kontraktu cywilnoprawnego powinien być zaliczany do firmowych przychodów.
W przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej przez przedsiębiorcę (osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą) w zakresie tożsamym z przedmiotem tej działalności w pierwszej kolejności należy rozstrzygnąć kwestie związane z rodzajem źródła przychodów.
Do którego źródła
Ustawa o PIT rozróżnia źródła przychodów. Odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:
1. działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2), oraz
2. pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3).
Każde z tych źródeł przychodów ma odrębne zasady opodatkowania, co sprawia, że właściwa identyfikacja źródła przychodów ma istotny wpływ na ustalenie podstawy opodatkowania oraz sposobu opodatkowania i wysokości podatku.
W zależności od kwalifikacji wynagrodzenia do odpowiedniego źródła przychodów inne będą również prawa i obowiązki stron takiej umowy. Według ustawy o PIT działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:
a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta