Zostały jeszcze tylko dwa dni na wybór korzystnego opodatkowania
20 stycznia upływa istotny dla przedsiębiorców termin. Do tej daty mogą zdecydować o przyjęciu najbardziej opłacalnej dla nich formy rozliczania się z fiskusem.
- W jakim zakresie 20 stycznia to ważny termin dla spółek – podatników CIT?
Podatnicy CIT, a zatem m.in. spółki z o. o., nie mają takiego komfortu jak podatnicy będący osobami fizycznymi. Nie mają bowiem możliwości wyboru formy opodatkowania dochodów – obowiązują ich jednolite reguły przewidziane w ustawie o CIT. Mogą jednak wybrać uproszczone rozliczanie kwot otrzymanych na poczet czynności, które będą wykonane w kolejnych okresach rozliczeniowych. Z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT wynika bowiem, że do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Kwoty takie uznawane są za przychody w CIT w okresie sprawozdawczym, w którym dojdzie do sprzedaży, na poczet której przedpłata została zarachowana. Rozliczenie takie bywa kłopotliwe, zwłaszcza gdy zatrzymana na poczet przyszłej dostawy przedpłata została zaewidencjonowana na kasie rejestrującej. Stąd w ustawie o CIT przewidziano pewne uproszczenie. Zgodnie z jej art. 12 ust. 3g w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej, za datę powstania przychodu uznaje się dzień pobrania wpłaty, jeżeli podatnicy w terminie do 20. dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta