Duży apetyt na rządowy tort
Firmy nie rezygnują z budowy emdeemowskich osiedli. Nie boją się rynku wtórnego.
Z analiz portalu Domiporta.pl wynika, że w ub.r. najwięcej mieszkań oddano do użytku w woj. mazowieckim, wielkopolskim, małopolskim, dolnośląskim i pomorskim.
– A tam najlepiej działa program „Mieszkanie dla młodych" – podkreśla Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl. – Część deweloperów, zwłaszcza tych, którzy stawiają głównie na emdeemowskie inwestycje, może jednak być rozczarowana wynikami sprzedaży. Po otwarciu programu na rynek wtórny we wrześniu 2015 roku ok. 80 proc. preferencyjnych kredytów dotyczyło mieszkań z drugiej ręki.
Czy deweloperzy boją się konkurencji?
Według Wioletty Kleniewskiej, dyrektor sprzedaży i marketingu w spółce Polnord, objęcie dopłatami mieszkań używanych nie powinno zmienić inwestycyjnych planów deweloperów.
Kto wygra
– Choć pierwsze miesiące działania „MdM" w rozszerzonej formie przyniosły boom na rynku wtórnym, to jednak analitycy i pośrednicy zgodnie wskazują, że nadal zbyt mała liczba mieszkań jest w stanie spełnić wymogi programu – podkreśla Kleniewska. – W dużych miastach, jak Warszawa czy Trójmiasto, w emdeemowskich limitach mieści się zaledwie kilka procent lokali. Większość jest dostępna w mniejszych miastach, gdzie deweloperzy budują mało albo wcale – zwraca uwagę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta