Od obowiązku zapłaty podatku w Polsce można się uwolnić
Nabywca może udowodnić, że WNT zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej.
Gdy nabywca będący podatnikiem VAT, przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów podał numer przyznany mu przez dane państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych inne niż państwo członkowskie, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, WNT uznaje się za dokonane również na terytorium tego państwa członkowskiego. Wyjątek dotyczy sytuacji, gdy – stosownie do art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT – nabywca udowodni, że WNT zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu ze względu na zastosowanie procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej, o której mowa w dziale XII ustawy o VAT.
Przykład
Spółka dysponująca ważnym polskim numerem VAT-UE ma zamiar rozpocząć sprzedaż do krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia) towarów produkowanych przez włoską firmę (włoskiego podatnika VAT UE). Spółka chciałaby zachować w tajemnicy marżę handlową, którą będzie realizować na niniejszych transakcjach. W związku z tym włoski dostawca będzie wystawiał fakturę na spółkę. Spółka będzie wystawiać fakturę na ostatecznego odbiorcę z kraju bałtyckiego (dysponującego ważnym numerem VAT UE z tych państw), natomiast towar zostanie wysłany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta