Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Roczną informację o składkach można doręczyć elektronicznie

25 lutego 2016 | Praca i ZUS | Robert Jasiński

Do końca lutego płatnicy muszą przekazać osobom zatrudnianym w 2015 r. dokument podsumowujący dane z przekazanych za nich do ZUS raportów ubezpieczeniowych. Nie ma obowiązującego formularza. Można się posłużyć wydrukiem ze strony ZUS, programem Płatnik albo firmowym oprogramowaniem kadrowo-płacowym.

Płatnicy składek na mocy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121 ze zm.) muszą wypełniać obowiązki informacyjne wobec zatrudnionych osób w zakresie odprowadzonych do ZUS składek. Jednym z nich jest konieczność wręczenia pracownikom, zleceniobiorcom i innym ubezpieczonym, za których firma miała obowiązek składać raporty ubezpieczeniowe, zestawienia danych z tych raportów złożonych za dany rok do 28 lutego następnego roku.

Analiza i reklamacja

Choć ustawa zobowiązuje do tego płatnika, trudno szukać sankcji karnych za niewypełnienie tego obowiązku. Niemniej należy wypełnić ten ustawowy obowiązek i przekazać informacje składkowe. Umożliwiają one bowiem ubezpieczonym weryfikację danych, jakie wykazał za nich płatnik w raportach złożonych w ZUS. W razie niezgodności taka osoba powinna złożyć płatnikowi – na piśmie lub do protokołu – wniosek o sprostowanie informacji zawartych w raportach. Ubezpieczony ma na to trzy miesiące od otrzymania informacji. Po tym terminie uznaje się, że dane w zestawieniu są prawidłowe....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10379

Wydanie: 10379

Spis treści
Zamów abonament