Głód, śmierć i symfonia
Fascynująca powieść o mieście, którego nienawidzili Hitler i Stalin, oraz o wielkim artyście w trybach propagandy.
„Premiery muzycznej, która mogłaby się z nią równać, nie było nigdy przedtem ani potem. I oby Bóg dał, żeby nie było jej już nigdy więcej" – tak zaczyna opowieść Brian Moynahan. Utworem, który miał tę wyjątkową, dramatyczną premierę, jest VII symfonia „Leningradzka" Dymitra Szostakowicza.
Brian Moynahan to historyk, ale też pisarz. Jego książka o Leningradzie jest bogato udokumentowana – autor sięga do wspomnień wielu ludzi, Rosjan i Niemców. Pisarski nerw sprawił jednak, że potrafił skonstruować wartką, trzymającą w napięciu narrację.
Terror i wojna
„Leningrad. Oblężenie i symfonia" ma kilka wątków. Pierwszy zaczyna się 1 grudnia 1934 roku, gdy ofiarą zamachu padł komunistyczny władca miasta Siergiej Kirow. Popularnością dorównywał Stalinowi i choć ten nazywał go przyjacielem, wykorzystał jego śmierć, by rozprawić się z miastem, które Kirow kochał.
Stalin zaś Leningradu nienawidził – bo było to miasto inteligencji, artystów, a przede wszystkim piękne. Uroda jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta