Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie księguje się wydatki na obróbkę mechaniczną produktów

25 lutego 2016 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz
Wzór: zapisy w księdze – luty 2016 r.
źródło: Rzeczpospolita
Wzór: zapisy w księdze – luty 2016 r.

Usługi cięcia, gięcia i walcowania zlecane zewnętrznej firmie, w wyniku których materiał staje się gotowym wyrobem, należy ująć w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Na potrzeby działalności gospodarczej przedsiębiorca kupuje m.in. rury. To materiał kwalifikowany do kolumny 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Następnie zakupione materiały poddawane są dalszej obróbce mechanicznej polegającej na cięciu, gięciu i walcowaniu. Czynności te wykonuje firma zewnętrzna. Po obróbce mechanicznej (gięciu, cięciu, walcowaniu) powstaje produkt do dalszej odsprzedaży.

Czy wymienione usługi mechaniczne, które przedsiębiorca zleca firmie zewnętrznej do wykonania gotowego materiału, należy zakwalifikować do kolumny 10 czy kolumny 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określają przepisy rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1037; dalej: rozporządzenie).

Jak wynika z objaśnień do podatkowej księgi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10379

Wydanie: 10379

Spis treści
Zamów abonament