Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik może złożyć skargę na bezczynność organu

25 lutego 2016 | Dobra Firma | Regina Drabik

Jeśli sprawa nie zostanie załatwiona w odpowiednim terminie, to strona postępowania ma prawo poskarżyć się sądowi administracyjnemu na opieszałość urzędników skarbówki. Wcześniej musi jednak wnieść ponaglenie.

Zgodnie z art. 125 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organy podatkowe powinny w sprawie działać wnikliwie i szybko, posługując się przy tym możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia. Niezwłocznie muszą być natomiast załatwiane takie sprawy, które nie wymagają zbierania dowodów, informacji czy wyjaśnień. Chodzi tu o takie sprawy, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów, jakie przedstawia strona łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub na podstawie faktów powszechnie znanych i dowodów znanych z urzędu organowi prowadzącemu postępowanie (art. 139 § 2 o.p.).

Referenci muszą się zmieścić w terminie

Co do zasady załatwienie sprawy, która wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego, powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu miesiąca. Jeśli sprawa jest szczególnie skomplikowana, to nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.

W przypadku postępowania odwoławczego załatwienie sprawy powinno nastąpić nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy, natomiast w przypadku sprawy, w której przeprowadzono rozprawę lub strona złożyła wniosek o przeprowadzenie rozprawy, nie później niż w ciągu trzech miesięcy.

Do wskazanych wyżej terminów nie wlicza się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10379

Wydanie: 10379

Spis treści
Zamów abonament