Kiedy należy stosować preproporcję
Zapewnienie pracownikom grupowego ubezpieczenia, występowanie przychodów operacyjnych oraz odwrotnego obciążenia nie oznacza, że podatnik prowadzi działalność inną niż gospodarcza. Nie musi zatem obliczać prewspółczynnika.
Zgodnie ze zbiorowym układem pracy nasza spółka z o.o. zapewnia pracownikom grupowe ubezpieczenie na życie z funduszem kapitałowym na podstawie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Oprócz tego mamy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W spółce występuje tylko sprzedaż opodatkowana VAT 23 proc. oraz odwrotne obciążenie w przypadku sprzedaży złomu. Występują także przychody operacyjne. Nie występuje sprzedaż zwolniona z VAT. Czy te ubezpieczenia na życie wpłyną na konieczność liczenia preproporcji, zgodnie z nowym art. 86 ust. 2a ustawy o VAT, który obowiązuje od 1 stycznia 2016 r.? Czy trzeba liczyć tę proporcję, gdy spółka nie prowadzi innej działalności? – pyta czytelnik.
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy określające zasady odliczeń częściowych w przypadkach, gdy podatnicy kupują towary i usługi wykorzystywane zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (zob. art. 86 ust. 2a–2h ustawy o VAT). Przy odliczeniach takich uwzględnia się nowy rodzaj proporcji,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta