Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokaty wygrywają z bezpiecznymi funduszami

25 lutego 2016 | Moje pieniądze
źródło: Rzeczpospolita

Fundusze pieniężne sprawdzą się jedynie jako przechowalnia kapitału na krótki czas

jan morbiato

W styczniu do detalicznych funduszy gotówkowych i pieniężnych wpłacono o 780 mln zł więcej, niż z nich wycofano. To najlepszy wynik od listopada 2014 r. i pierwszy dodatni bilans wpłat i wypłat od czterech miesięcy.

Najbezpieczniejszym funduszom z oferty TFI, inwestującym w dłużne papiery skarbowe oraz obligacje korporacyjne, sprzyjało załamanie na światowych giełdach, w zdecydowanie mniejszym stopniu – osiągane wyniki.

Zysk niższy...

W 2015 r. fundusze gotówkowe nie były lepsze od lokat bankowych, z którymi niesłusznie są porównywane. Średnio zarobiły 1,4 proc. (według Analiz Online), a roczna lokata założona na początku 2015 r. przyniosła prawie 2 proc. zysku.

– Wynikało to z wielu czynników. Po pierwsze, kilku emitentów obligacji korporacyjnych, trafiających do portfeli takich funduszy, nie wykupiło papierów w terminie. Po drugie, spadły wyceny obligacji wyemitowanych przez banki ze względu na perspektywę wprowadzenia podatku od aktywów. Po trzecie, obligacje skarbowe o zmiennym oprocentowaniu, tzw. wuzetki (od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10379

Wydanie: 10379

Spis treści
Zamów abonament