Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie od pracy płatne jak urlop

25 lutego 2016 | Praca i ZUS | Magdalena Skwara
Magdalena
 Skwara, radca prawny, Praktyka Prawa Pracy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka
źródło: materiały prasowe
Magdalena
 Skwara, radca prawny, Praktyka Prawa Pracy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka

Ustalając po 22 lutego br. wynagrodzenie pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią, którą zwolniono 
ze świadczenia pracy, należy uwzględniać zmienne składniki pensji z trzech wcześniejszych miesięcy.

Poza nowelizacją kodeksu pracy dotyczącą umów na czas określony, 22 lutego 2016 r. weszła w życie także zmiana do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU z 2015 r., poz. 2000, dalej: rozporządzenie). Dodany przepis wprost odnosi się do zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią.

Pracownica w ciąży podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Poza przypadkami likwidacji lub upadłości pracodawcy rozstanie z ciężarną pracownicą jest możliwe jedynie wtedy, gdy zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy, gdy reprezentująca ją organizacja związkowa zgodzi się na rozwiązanie umowy w tym trybie. W uchwale z 18 marca 2008 r. (II PZP 2/08) Sąd Najwyższy potwierdził też, że jeśli w zakładzie nie działa związek zawodowy albo działa, lecz nie reprezentuje pracownicy, szef może samodzielnie podjąć taką decyzję.

Sporo gwarancji

Pracownicy w ciąży nie można zatrudniać w porze nocnej ani polecać jej nadgodzin. Bez jej zgody nie można jej także zatrudniać w systemie przerywanego czasu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10379

Wydanie: 10379

Spis treści
Zamów abonament