Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zniewaga bez kary

25 lutego 2016 | Kraj | Wiktor Ferfecki
Gdy śledczy dopadli nastolatka, który miał znieważyć prezydenta, sam Andrzej Duda komentował na Twitterze: „Prokuratura? Dajcie spokój”
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Gdy śledczy dopadli nastolatka, który miał znieważyć prezydenta, sam Andrzej Duda komentował na Twitterze: „Prokuratura? Dajcie spokój”

Zniknie przepis zakazujący znieważania prezydenta? PiS nie mówi „nie".

Pod koniec stycznia do drzwi Łukasza O., licealisty z Nowego Sącza, zapukała policja. Zażądała wydania laptopa, w związku z satyrycznym nagraniem, które zamieścił na portalu społecznościowym. Przedstawiało Andrzeja Dudę, tyle że było puszczone od tyłu. Prezydent sprawiał więc wrażenie, jakby był pijany.

Łukasz O. nie był autorem filmu, tylko go udostępnił. Prokuratura i tak wszczęła śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa.

Nastolatek ostatecznie nie usłyszał zarzutu z tego paragrafu, a podobnych spraw prokuratorskich może już nie być. W Sejmie pojawił się projekt zmiany kodeksu karnego. I choć złożyła go Nowoczesna, nie jest bez szans.

Długoletnia dyskusja

Art. 135 § 2 kodeksu karnego mówi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10379

Wydanie: 10379

Spis treści
Zamów abonament