Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nikt nie wierzy w drogą ropę

25 lutego 2016 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Sami przedstawiciele OPEC zdyskredytowali swoją politykę. Najbardziej wiarygodny z nich, Saudyjczyk Ali al-Naimi, powiedział, że cięcia wydobycia nie będzie, bo nie wszyscy się z tego wywiążą.

danuta walewska

– Nie ma żadnego sensu marnować czas na poszukiwania wsparcia dla cięcia limitów wydobycia. To się nigdy nie wydarzy – mówił saudyjski minister ds. ropy Al-Naimi podczas konferencji CERAWeek w Houston.

Jego zdaniem sukcesem będzie, jeśli uda się namówić jeszcze kogoś, by tej produkcji nie zwiększać. – Wtedy pojawi się jakakolwiek szansa, że wielkie zapasy, jakie są teraz, powoli zaczną się zmniejszać. Zazwyczaj jest tak, że wszyscy się zobowiązują do cięcia wydobycia, a potem tego nie robią – mówił Al-Naimi.

Przekłuty balon

W połowie lutego trzy kraje OPEC (Arabia Saudyjska, Katar, Wenezuela) i nienależąca do kartelu Rosja zapowiedziały zamrożenie wydobycia na obecnym poziomie. To porozumienie miał poprzeć także Iran, chociaż z góry wiadomo było, że jest wątpliwe, aby ten kraj po okresie sankcji zrezygnował z odbudowy swojego udziału w rynku i zwiększania wydobycia, co sukcesywnie robi.

Przy tym Wenezuelczycy zapowiadali, że rozmowy toczą się z kolejnymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10379

Wydanie: 10379

Spis treści
Zamów abonament