Handel za Odrą ma wpływ na zwolnienie z VAT w kraju
Wartości sprzedaży na terytorium Niemiec nie wlicza się do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Należy w niej jednak uwzględnić wartość towarów przemieszczanych z Polski przeznaczonych do dalszej odsprzedaży i będących dostawą krajową.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 14 stycznia 2016 r. (I SA/Sz 1063/15).
Stan faktyczny
W styczniu 2015 r. podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji dotyczącej wyliczenia wartości obrotu, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Przedsiębiorca jest podatnikiem podmiotowo zwolnionym od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Na co dzień zajmuje się sprzedażą zakupionych w Polsce towarów (przede wszystkim produktów rolnych i artykułów spożywczych) na terenie Niemiec. Jest to tzw. sprzedaż obwoźna, głównie na wyznaczonych straganach na targowiskach w miastach niemieckich. Wnioskodawca podał, że codziennie lub prawie codziennie rano wyjeżdża z towarem do przygranicznych miejscowości niemieckich. Tam je sprzedaje i codziennie lub prawie codziennie wieczorem wraca do Polski po nowy, świeży towar.
W Niemczech jest zgłoszonym i zarejestrowanym polskim przedsiębiorcą prowadzącym tam sprzedaż. Jest także zgłoszonym we właściwym niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt Oranienburg) podatnikiem niemieckiego podatku obrotowego (Umsatzsteuer). Wnioskodawca tłumaczył, że posiada swój numer podatkowy (Steuemummer) i corocznie rozlicza się z podatku od sprzedaży...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta