Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowy terminowe już z limitami

25 lutego 2016 | Praca i ZUS | Mateusz Rzemek
źródło: materiały prasowe

Przemysław Stobiński, radca prawny, senior associate w kancelarii CMS

Jak ocenia pan nowe przepisy ograniczające terminowe zatrudnianie do 33 miesięcy na maksymalnie trzech umowach o pracę i to bez względu na długość przerw między takimi angażami?

Zmiana przepisów kodeksu pracy dotyczących umów na czas określonych była nieunikniona. Jeszcze przed głośnym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 13 marca 2014 r. w sprawie Nierodzik (C-38/2013), w październiku 2013 r. Komisja Europejska na skutek skargi NSZZ „Solidarność" wszczęła wobec Polski postępowanie w sprawie niezgodności kodeksu pracy z dyrektywą 99/70/WE (pismo nr 2013/4161). Komisja w wezwaniu wskazywała, że w Polsce obowiązuje inny (krótszy) okres wypowiadania umów na czas określony niż dla bezterminowych obejmujących podobny czas zatrudnienia. Podnosiła też, że okres, który musi upłynąć między dwiema umowami na czas określony, aby nie były one uważane za „następujące po sobie", jest zbyt krótki. Ponadto według Komisji pojęcie „zadań realizowanych cyklicznie" z art. 251 § 3 pkt 2 k.p., dzięki któremu dozwolone było nieograniczone zawieranie następujących po sobie umów terminowych, było zbyt ogólnikowe.

Zarzuty o braku właściwych środków chroniących przed nadużywaniem umów terminowych potwierdzały dane statystyczne. Według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10379

Wydanie: 10379

Spis treści
Zamów abonament