Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wniosek złożony z falstartem też blokuje zwolnienie

17 marca 2016 | Praca i ZUS | Katarzyna Gospodarowicz
Katarzyna 
Gospodarowicz
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Gospodarowicz

Podanie pracownika o udzielenie urlopu wychowawczego chroni jego etat nie tylko 21 dni przed początkiem
wolnego. Nieskuteczne będzie również wypowiedzenie wręczone mu wcześniej, które miałoby prowadzić do rozwiązania umowy już w okresie ochronnym.

Z początkiem bieżącego roku weszła w życie kolejna nowelizacja dotycząca uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Warto zwrócić uwagę m.in. na zmiany, jakie wprowadzono w zakresie zasad udzielania urlopów wychowawczych.

Kilka zmian

Nowością jest możliwość jednoczesnego korzystania z urlopu przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka, a nie jak wcześniej – wyłącznie przez cztery miesiące. Ważne jednak, aby łączny wymiar urlopu wychowawczego nie przekroczył dopuszczalnego limitu, tj. 36 miesięcy, i trwał nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy szósty rok życia.

Obecnie urlop wychowawczy może być udzielany nie więcej niż w pięciu częściach. Liczbę tych części ustala się w oparciu o liczbę wniosków złożonych przez rodzica.

Urlopu wychowawczego udziela się na pisemny wniosek pracownika. Od 2016 r. rodzic musi go złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (wcześniej było to 14 dni). Jeżeli złoży wniosek bez zachowania tego terminu, pracodawca udziela mu urlopu wychowawczego nie później niż z upływem 21 dni od dnia otrzymania podania. Ta zmiana, jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, ma umożliwić pracodawcom lepsze planowanie organizacji pracy w związku z urlopami z tytułu opieki nad dzieckiem.

Do wniosku rodzic musi dołączyć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10397

Wydanie: 10397

Spis treści
Zamów abonament