Zagraniczny zbywca, ale dostawa z Polski
Jeśli unijny kontrahent nie ma w naszym kraju stałego miejsca prowadzenia działalności i nie jest tu zarejestrowany jako podatnik VAT, ale stąd dostarcza towar, to daninę od tej transakcji musi rozliczyć polski nabywca.
Tomasz Krywan
Polska spółka A zamówiła w brytyjskiej firmie B specjalistyczne urządzenie. Po kilku tygodniach spółka A otrzymała zamówione urządzenie i okazało się, że zostało jej ono dostarczone z Polski (przez firmę C, od której brytyjska firma B kupiła to urządzenie). Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od brytyjskiej firmy B? – pyta czytelniczka.
Jak stanowi art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Są to tzw. dostawy łańcuchowe.
Procedura uproszczona po spełnieniu warunków
Dostawy łańcuchowe mogą być tzw. wewnątrzwspólnotowymi transakcjami trójstronnymi, które można rozliczać według procedury uproszczonej określonej w art. 135–138 ustawy o VAT. Aby jednak dostawa łańcuchowa stanowiła wewnątrzwspólnotową transakcję trójstronną, jej stronami muszą być podatnicy z trzech różnych państw członkowskich (zob. art. 135 ust. 1 pkt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta