PCC od każdej transzy pożyczki
Gdy kwota pożyczki nie jest realizowana jednorazowo i jednocześnie suma przekazywanych kwot nie jest znana w momencie zawarcia umowy, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega każdorazowa taka wypłata.
Lidia Rubińska
W praktyce pożyczka odnawialna może być udzielana przez wspólnika spółki kapitałowej, wspólnika spółki osobowej, między dwoma przedsiębiorstwami lub mogą ją udzielić instytucje zajmujące się udzielaniem pożyczek.
Zmiana przepisów
Od 1 stycznia 2016 roku do art. 3 ust. 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) dodano pkt 1a, z którego wynika, że w przypadku umów pożyczek odnawialnych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą każdorazowej wypłaty środków pieniężnych, jeżeli umowa pożyczki określa, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy. Według nowego brzmienia art. 6 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy podstawę opodatkowania stanowi przy umowie pożyczki – kwota lub wartość pożyczki, a w przypadku umowy określającej, że wypłata środków pieniężnych nastąpi niejednokrotnie i ich suma nie jest znana w chwili zawarcia umowy – kwota każdorazowej wypłaty środków pieniężnych. Dotychczas podatkowi podlegała kwota lub wartość samej pożyczki i bez znaczenia była liczba wypłat dokonanych przez pożyczkobiorcę. Zmiana przepisów oznacza, że jeśli kwota...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta