Ocena przydatności powinna wyprzedzać zwolnienie
Gdy pracodawca nie wskaże, w jaki sposób poszczególne kryteria doboru do zwolnienia wpłynęły na zakończenie współpracy z konkretnym pracownikiem, należy badać stan świadomości zwolnionego w tym zakresie.
Mimo bogatego orzecznictwa prawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony wciąż budzi wątpliwości. Przekonuje o tym sprawa będąca przedmiotem rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego z 9 grudnia 2015 r. (I PK 8/15).
O co chodziło
Powódce, która nie korzystała z ochrony żadnego związku zawodowego, wypowiedziano stosunek pracy w okresie, w którym miała obniżony wymiar czasu pracy na podstawie art. 186 [7] kodeksu pracy. Była więc w okresie ochronnym przed zwolnieniem. Jako podstawę wypowiedzenia pracodawca podał zmiany organizacyjne w firmie (przyczyna niedotycząca pracownika), a wśród kryteriów doboru do zwolnienia znalazły się m.in.: ocena kompetencji i umiejętności, w tym umiejętności przywódczych i pracy w zespole, potencjał do rozwoju, frekwencja, kary dyscyplinarne oraz staż pracy. Do oceny pracowników doszło w okresie, w którym powódka w związku z ciążą przebywała na zwolnieniu lekarskim. Z powodu jej długiej nieobecności przy analizie jej pracy uwzględniono...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta