Tylko jedna odpowiedź na wniosek o wychowawczy
Pracodawca nie może odmówić udzielenia etatowcowi wnioskującemu o urlop wychowawczy, jeśli przysługuje mu takie uprawnienie.
O urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem może się starać osoba zatrudniona na etacie co najmniej sześć miesięcy. Wlicza się do tego poprzednie okresy pracy. Tak stanowi art. 186 § 1 kodeksu pracy.
Miesiąc nieruchomy
Urlop liczy do 36 miesięcy i przysługuje łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom dziecka (art. 186 § 2 i art. 186 § 31 k.p.). Z tego wymiaru każdy z nich ma wyłączne prawo do jednego miesiąca. Nie może go przenieść na drugą osobę (art. 186 § 4 k.p.). Jeśli więc z urlopu wychowawczego korzysta jedno z rodziców (opiekunów), maksymalnie potrwa on 35 miesięcy. Wyjątkowo – zgodnie z art. 186 § 9 k.p. – rodzic zaopiekuje się pociechą przez 36 miesięcy, jeżeli:
- drugi rodzic dziecka nie żyje,
- drugiemu rodzicowi nie przysługuje władza rodzicielska,
- drugi rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo została ona ograniczona lub zawieszona.
Urlopu wychowawczego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta