Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowy fundusz socjalny nie musi trwać wiecznie

17 marca 2016 | Praca i ZUS | Tomasz Sancewicz
Tomasz Sancewicz, 
radca prawny, senior associate CMS
źródło: materiały prasowe
Tomasz Sancewicz, 
radca prawny, senior associate CMS

Mała firma ma już 20 pracowników na pełnych etatach. Na początku roku utworzyła fundusz socjalny. Czy teraz może z niego zrezygnować? Czy to się opłaca?

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) muszą tworzyć wszyscy prywatni pracodawcy, którzy zatrudniają 20 pracowników. Przelicza się ich na pełne etaty, tj. na zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin. Dwóch zaangażowanych na pół etatu to na potrzeby funduszu dopiero jeden pracownik. Stan załogi oblicza się na 1 stycznia każdego roku. Zmiany w liczebności personelu następujące w trakcie roku kalendarzowego nie wpływają na obowiązek tworzenia zfśs.

Jak odstąpić

Pracodawca może zrezygnować z funduszu. Jednak regulacja w tym zakresie jest skromna i pracodawcy mają wiele wątpliwości, jak powinno to przebiegać i jakie ma skutki. Z reguły taka rezygnacja ma charakter dwustopniowy. Po pierwsze, zmianę tę trzeba skonsultować z przedstawicielami załogi. Po drugie, należy zmodyfikować wewnętrzne regulacje.

Pracodawca, u...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10397

Wydanie: 10397

Spis treści
Zamów abonament