Za czas łączenia rodzicielstwa z pracą trzeba odpowiednio zapłacić
Jeśli w okresie urlopu rodzicielskiego pracownik wróci do firmy na część etatu, zyskuje prawo do wydłużenia tego urlopu. Za ten okres otrzyma zasiłek naliczony według stawki procentowej, jaka mu przysługiwała podczas łączenia opieki z pracą.
Aldona Salamon
Po 2 stycznia br., tak jak przed nowelizacją przepisów o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem, pracownik w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego może wrócić do pracy u pracodawcy, który udzielił mu tego wolnego, i pracować w obniżonym wymiarze. Nie może to być więcej niż połowa pełnego etatu. Jeśli się na to zdecyduje, składa pisemny wniosek nie krócej niż 21 dni (poprzednio 14 dni) przed startem wykonywania pracy. Wskazuje w nim wymiar czasu pracy oraz okres, przez który chce łączyć opiekę rodzicielską z pracą.
Tak jak wcześniej, pracodawca nie musi przystać na prośbę pracownika, jeżeli uzna, że łączenie urlopu rodzicielskiego z zadaniami służbowymi na część etatu jest niemożliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez podwładnego. To on ocenia i decyduje o tym, czy w konkretnym przypadku uwzględni wniosek etatowca.
Niższe pensja i zasiłek
W okresie łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy obniża się wynagrodzenie za pracę odpowiednio do wymiaru czasu realizowanych zadań. Analogicznie zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego łączonego z pracą przysługuje w tym okresie w wysokości proporcjonalnie obniżonej do etatu, w jakim pracownik łączy urlop rodzicielski i pracę w firmie udzielającej tego urlopu. Tak stanowi art. 31 ust. 4a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta