Betoniarka wydana jako dywidenda bez PIT
Z WOKANDY
Wypłata zysku w formie rzeczowej nie powodowała żadnego przysporzenia majątkowego po stronie spółki. Stanowiła jedynie przesunięcie danej pozycji z aktywów do pasywów w bilansie spółki.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 11 lutego 2016 r. (I SA/Rz 1216/15).
Stan faktyczny
Podatnik jest wspólnikiem spółki jawnej. W poprzednich latach wspólnicy nie robili wypłat z wypracowanego przez spółkę zysku, od którego płacili podatek dochodowy. Z końcem 2014 r. wspólnicy rozliczyli należność niewypłaconą im od spółki. Wypłata zysku nastąpiła w formie niepieniężnej, tzn. na wspólnika została przeniesiona własność węzła betoniarskiego należącego do spółki. Węzeł został wytworzony w 2006 r., a jego amortyzacja zakończyła się w 2009 r.
Podatnik zapytał, czy wydanie przez spółkę wspólnikowi węzła betoniarskiego oraz nieruchomości jako wynagrodzenia powoduje powstanie u niego przychodu. Sam uważał, że nie. Podkreślił, że wypłata z zysku spółki jawnej (zarówno w formie gotówkowej, jak i rzeczowej) co do zasady jest neutralna podatkowo dla jej wspólników. Dotyczy to również wypłaty na rzecz jednego ze wspólników w postaci nieruchomości przekazanej z majątku spółki jawnej. Oczywiście pod warunkiem, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta