Pracownik w roli płatnika składek
Firma, która jest zainteresowana zatrudnieniem etatowca (zleceniobiorcy) w Polsce, a w naszym kraju nie ma ani siedziby, ani przedstawicielstwa, nie musi się rejestrować jak płatnik ZUS.
Pracodawca nie może zrezygnować z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za zatrudnione osoby. Ma jednak prawo powierzyć ubezpieczonemu obowiązki płatnika należności wobec ZUS.
Jakie przepisy
Od 1 maja 2004 r. pracodawcy zagraniczni z państw członkowskich Unii Europejskiej niemający w Polsce siedziby ani przedstawicielstwa z tytułu zatrudniania u nas pracowników muszą wypełniać obowiązki płatnika składek społecznych. Płatnik ma terminowo przekazywać deklaracje zgłoszeniowe i rozliczeniowe ubezpieczonych oraz płacić na czas składki.
Zgodnie z przepisami wspólnotowymi zagraniczny przedsiębiorca może jednak zawrzeć z pracownikiem (zleceniobiorcą) umowę o powierzenie mu obowiązku płatnika składek. Na tej podstawie ubezpieczony staje się własnym płatnikiem, jest odpowiedzialny za naliczenie i odprowadzenie składek w imieniu pracownika i pracodawcy – w zastępstwie rzeczywistego pracodawcy. W praktyce zagraniczna firma przekazuje na rachunek bankowy pracownika wynagrodzenie zasadnicze brutto powiększone o narzut składek po stronie płatnika.
Potrzebna rejestracja
Podpisując umowę z zagranicznym pracodawcą i zobowiązując się do przejęcia obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta