Zapomniana elita narodu polskiego
W czasie wojny pomagali swoim żydowskim sąsiadom. Świat ich docenił, a w Polsce muszą prosić o wsparcie.
W czwartek w Markowej na Podkarpaciu zostanie otworzone Muzeum im. Rodziny Ulmów, poświęcone osobom ratującym Żydów. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda. W środę Sejm przez aklamację przyjął specjalną uchwałę, w której złożono hołd Polakom, którzy ratowali Żydów, w szczególności tym, którzy za tę pomoc zostali przez Niemców zamordowani.
Ulmowie zostali zabici przez niemieckich żandarmów dlatego, że ukrywali swoich żydowskich sąsiadów. Pośmiertnie Instytut Yad Vashem uhonorował ich medalem i dyplomem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W podobny sposób zostało docenionych 6,6 tys. Polaków. Od 30 lat w Warszawie działa stowarzyszenie skupiające Sprawiedliwych. Organizacja ta od lat boryka się jednak z problemami lokalowymi, brakuje pieniędzy na działalność statutową, sprzęt. Przydaliby się też wolontariusze, którzy mogliby pomagać Sprawiedliwym.
– Do stowarzyszenia jest zapisanych ok. 300 osób, ale tylko ok. 70 płaci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta