Delegowanie coraz trudniejsze
Świadcząc usługi transgraniczne i delegując pracowników za granicę, trzeba bazować na skomplikowanych przepisach i orientować się w zmiennych interpretacjach. Będzie jeszcze trudniej po zmianie zasad wynagradzania wysyłanych osób i innych zmianach proponowanych przez Unię Europejską.
Polskie firmy delegują najwięcej pracowników do państw członkowskich UE – ponad 22 proc. wszystkich delegowanych pochodzi z naszego kraju. Najwięcej pracowników wysyłamy do Niemiec, Francji i Belgii, a główne sektory korzystające z transgranicznej załogi to rolnictwo, budownictwo i przemysł. Pracodawcy na co dzień spotykają się z licznymi problemami związanymi ze stosowaniem dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz rozporządzenia 883/2004 dotyczącego m.in. zabezpieczenia społecznego osób aktywnych zawodowo. O skomplikowaniu prawnym tych problemów świadczy coraz częściej pojawiające orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości czy Sądu Najwyższego. Trudności powstają również z uwagi na konieczność połączenia różnych systemów prawnych i wyboru tych norm, które będą miały zastosowanie, a także fakt przenikania się przepisów prawnych związanych ściśle z delegowaniem i wspólnotowych przepisów z zakresu zabezpieczenia społecznego.
Kolejne zmiany wprowadzane w ostatnim czasie do unijnych regulacji nie służą swobodzie przepływu usług i pracowników. Za skomplikowane przepisy najwięcej płacą pracodawcy, ale w przyszłości odczują je również pracownicy.
Kłopotliwy poradnik
W 2011 r. Komisja Europejska wydała Praktyczny poradnik „Ustawodawstwo mające zastosowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta