Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Delegowanie coraz trudniejsze

17 marca 2016 | Praca i ZUS | Joanna Torbé
 Marta Dobkowska
Jarosław 
Adamkiewicz
źródło: materiały prasowe
Jarosław 
Adamkiewicz
Krzysztof 
Jakubowski
źródło: materiały prasowe
Krzysztof 
Jakubowski
Joanna
 Torbé
źródło: materiały prasowe
Joanna
 Torbé

Świadcząc usługi transgraniczne i delegując pracowników za granicę, trzeba bazować na skomplikowanych przepisach i orientować się w zmiennych interpretacjach. Będzie jeszcze trudniej po zmianie zasad wynagradzania wysyłanych osób i innych zmianach proponowanych przez Unię Europejską.

Polskie firmy delegują najwięcej pracowników do państw członkowskich UE – ponad 22 proc. wszystkich delegowanych pochodzi z naszego kraju. Najwięcej pracowników wysyłamy do Niemiec, Francji i Belgii, a główne sektory korzystające z transgranicznej załogi to rolnictwo, budownictwo i przemysł. Pracodawcy na co dzień spotykają się z licznymi problemami związanymi ze stosowaniem dyrektywy 96/71/WE dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług oraz rozporządzenia 883/2004 dotyczącego m.in. zabezpieczenia społecznego osób aktywnych zawodowo. O skomplikowaniu prawnym tych problemów świadczy coraz częściej pojawiające orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości czy Sądu Najwyższego. Trudności powstają również z uwagi na konieczność połączenia różnych systemów prawnych i wyboru tych norm, które będą miały zastosowanie, a także fakt przenikania się przepisów prawnych związanych ściśle z delegowaniem i wspólnotowych przepisów z zakresu zabezpieczenia społecznego.

Kolejne zmiany wprowadzane w ostatnim czasie do unijnych regulacji nie służą swobodzie przepływu usług i pracowników. Za skomplikowane przepisy najwięcej płacą pracodawcy, ale w przyszłości odczują je również pracownicy.

Kłopotliwy poradnik

W 2011 r. Komisja Europejska wydała Praktyczny poradnik „Ustawodawstwo mające zastosowanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10397

Wydanie: 10397

Spis treści
Zamów abonament