Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krótsza nocna zmiana z dodatkiem za mniej godzin

17 marca 2016 | Praca i ZUS | Monika Wacikowska
źródło: Rzeczpospolita

Praca w nocy z 26 na 27 marca powinna trwać o godzinę krócej z uwagi na zmianę czasu zimowego na letni. Pracodawca może wydłużyć tę zmianę, jeśli nie naruszy przy tym przepisów powszechnych i firmowych.

W nocy z 26 na 27 marca zmieniamy czas zimowy na letni. Choć zdarza się to kolejny raz, pracodawcy i pracownicy nieustannie zastanawiają się nad konsekwencjami tego zdarzenia dla aktywności zawodowej. Pytają też, czy istotne jest to, że tegoroczne przesunięcie wskazówek zegarów z zimy na lato przypada w wielkanocna niedzielę. Ten fakt nie ma znaczenia. Co do zasady w tę noc podwładni powinni pracować o godzinę krócej, ale pracodawca może zdecydować inaczej. Które pomysły szefa będą się mieścić w przepisach i jak wpłyną na obowiązki oraz uprawnienia załogi?

Z godziny 2 na 3

Z 26 na 27 marca o godzinie 2 przesuniemy wskazówki zegarów na 3. Ci, którzy w tę noc mają wolne od pracy, pośpią krócej. Ci zaś, których grafiki przewidują na ten czas obowiązki służbowe, co do zasady będą je wykonywali krócej.

Przykład

Z 26 na 27 marca pracownik ma zaplanowaną trzecią zmianę od godz. 22 do 6. Co do zasady taka praca obejmuje osiem godzin. W tę jedną noc w roku będzie liczyła godzinę mniej. Skoro o 2 przesuwa się wskazówki zegara na 3, na tej zmianie podwładny przepracuje siedem godzin.

Identycznie jest w równoważnym systemie czasu pracy. Jeśli zatrudnionemu zaplanowano do przepracowania 12 godzin, w noc, w którą zegarowa zima przechodzi w lato, przepracuje o godzinę mniej. Mimo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10397

Wydanie: 10397

Spis treści
Zamów abonament