Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Paradoks polskiej innowacyjności

17 marca 2016 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Należy powołać Narodowy Fundusz Inwestycyjny łączący w sobie działania od venture capital do private equity 
– pisze doradca strategiczny ministra cyfryzacji.

Krzysztof Szubert

 

O wadze innowacyjności nie trzeba nikogo przekonywać – wpływa ona zasadniczo na wzrost PKB, efektywności i produktywność pracy oraz stanowi jeden z ważniejszych kierunków działań Unii Europejskiej. Różnice wyników gospodarczych osiągane przez poszczególne państwa można coraz częściej wiązać z wysokością oraz jakością inwestycji w obszary innowacyjne. Szeroko rozumiana innowacyjność jest zatem kluczowym parametrem konkurencyjności i rozwoju poszczególnych gospodarek. Innowacje będą odgrywały coraz większą rolę, gdyż inne czynniki potencjalnego rozwoju, takie jak wzrost demograficzny czy stałe zwiększanie konsumpcji, stają się coraz trudniejsze do osiągnięcia.

Lista barier

Analizując bariery innowacyjności w Polsce, pojawiające się od lat w wielu opracowaniach, raportach i komentarzach, można zdefiniować następująco:

1.

brak woli politycznej oraz długookresowej strategii rozwoju gospodarki, brak zrozumienia dla priorytetowego znaczenia innowacyjności i brak aktywności państwa w strategicznych przedsięwzięciach; brak lidera do realnych reform, poprawiających fundamenty wzrostu;

2.

niskie nakłady na B+R i edukację, brak sprawnego systemu finansowania innowacji oraz nieudolność w wykorzystywaniu funduszy pomocowych UE;

3.

brak zdolności do identyfikowania i ponoszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10397

Wydanie: 10397

Spis treści
Zamów abonament